Karın Duvarı Cerrahisini Desteklemek ve Geliştirmek!

Sunum 1 - Karın Kesisi Kapama

image4

Dört Dakika ile Neleri Değiştirebiliriz?

Karın kapama; maalesef biz cerrahların en sevmediği, bitse de kahvemizi içsek dediğimiz aşamasıdır ameliyatın. Ancak, mevcut alışkanlıklarımızdan vazgeçip biraz daha zaman ayırırsak karın kapama kaynaklı bit takım  komplikasyonları azaltmak mümkün gözükmektedir.


Peki o zaman nasıl yapalım;


En çok yaralamaya neden olan canlı olarak biz cerrahların yara iyileşmesini mutlaka çok iyi bilmesi gerekmektedir. Yara iyileşmesini etkileyen sistemik faktörler daha çok hasta kaynaklı iken, lokal faktörler cerrah tarafından düzeltilebilir faktörlerdir. Cerrahi teknik, kullanılan materyal ve kesi seçiminde yapacağımız düzenlemeler ile karın kesisinin iyi iyileşmemesine bağlı ortaya çıkabilecek; cerrahi alan enfeksiyonu, yara ayrılması veya insizyonel fıtık gibi komplikasyonları azaltmak mümkündür.


Cerrahi alan enfeksiyonunu nasıl azaltalım; bakterilerin kolonizasyonu  için daha zor bir yaşam alanı sunan monoflaman dikiş materyallerini tercih edelim.

Bakteriler için uygun besi ortamını sağlayacak nekrotik  doku miktarını azaltmak için; dikiş materyalini fazla sıkmadan ve  gereğinden fazla dokuyu  dikiş içerisine almayalım.


Yara ayrılması ve insizyonel fıtık komplikasyonlarını azaltmak için  ise; işe kesinin şeklini belirlemekten başlamak gerekiyor. Mümkünse orta hat kesilerden kaçınmak büyük oranda yara ayrılması ve insizyonel fıtık komplikasyonlarını azaltıyor.

Katmanlara göre karın kapatılırken ameliyat sonrası ağrı ve yapışıklık riskinden dolayı peritonun kapatılması önerilmiyor.

Cerrahi alandaki yabancı cisim miktarını azatmak adına mümkün olan en küçük dikiş materyalini kullanmak lazım (küçük bir iğne üzerine yerleştirilmiş USP 2/0 dikiş).

Yara iyileşmesinin en kritik dönemi olan ilk 8 haftada yeterli doku kuvvetini sağlayacak uzun süreli emilen (>60 gün) veya emilmeyen dikiş materyali kullanmak uygundur.

Kullandığımız bu dikiş materyalini de devamlı olarak,  ‘Küçük ısırık tekniği’ (sadece aponevrozdan geçerek, yara kenarından 5-8 mm uzaktan , 4-5 mm aralıklarla yerleştirilmesi) ile dikiş uzunluğu/yara uzunluğu  > 4 oranını sağlayarak  yara ayrılması ve insizyonel fıtık komplikasyonlarını azaltmak mümkündür.

Ve tüm bunlar klasik alışkanlıklarımıza göre sadece  4 dakika uzun!

Küçük Isırık Tekniği